„Egy mérés nem mérés.” – ezt maga Bajnai Gordon mondta, amikor a Medián friss felméréséről kérdezték, amely 22 százalékos Együtt 2014-támogatottságot mutatott ki.
Igen nagy kihívás elé állítja már maga a jelenség is a közvélemény-kutatókat, amit – ha más nem – a különböző intézetek kutatásainak jelentős különbségei kiválóan érzékeltetnek; a módszertani különbségeknek köszönhetően ugyanis a Nézőpont 5 százalékos szavazói bázist tárt fel a Bajnai Gordon vezette tömörülés mögött. Kijelenthetjük, hogy egyelőre nem látunk és nem is láthatunk tendenciákat, hiszen még csak az első olyan nyilvános felmérések jelentek meg, amelyekben valamilyen formában rákérdeztek az Együtt 2014 támogatottságára. Másrészt viszont jelentősek a módszertani, így az eredménybeli különbségek is, amik mögött nyilvánvalóan az adott intézet irányultsága húzódik meg. Ez azt jelenti, hogy a közreadott kutatások célja egyértelműen politikai jellegű, mivel az intézetek egy ilyen, újfajta jelenség bázisának mérésekor a megszokottnál is szélesebb mozgástérrel rendelkeznek.
Együtt. Juhász Péter, Bajnai Gordon és Kónya Péter. Fotó
LMP, MSZP – akik még nem léptek
Jól látható, hogy mind a Lehet Más a Politikát, mind a szocialistákat megosztja az Együtt 2014 megjelenése, amelynek azonban szüksége van arra, hogy ne legyenek baloldali ellenpontjai.
Az LMP-n belül – a sajtóban megjelentek szerint – Schiffer András jelenti az együttműködés legfontosabb ellenpontját, de Mile Lajos is ebbe a táborba sorolható. A csatlakozás mellett valószínűleg a Jávor-Karácsony vonal áll, a kérdés, hogy mit jelentene az LMP számára, ha ők is beállnának Bajnaiékhoz, Bajnaiék mellé. Egyértelmű, hogy a kispárt lépéskényszerbe került: eddig valamelyest meg tudta őrizni specialitását, azonban az új „választói mozgalom” szavazóik egy része számára minden bizonnyal vonzóvá válhat. Ha tehát az LMP megpróbál önálló maradni, komoly valószínűsége van annak, hogy bázisa egy részét elveszíti. Mi történik, ha csatlakozik? Elveszti a specialitását, az önállóságát. A specialitás elveszítéséről kétség kívül gondoskodni fognak a jobboldali erők, mondván: „lám-lám mégsem más a politika, végül csak összeborultak a régiekkel” (a „régiekről bővebben alább). Az önállóság elveszítése azért fontos kérdés, mert ezzel a Lehet Más a Politika a választók szemében megszűnhet önálló politikai tényező lenni. Ez természetesen nem egyik napról a másikra játszódhat le, hanem szép lassan, fokozatosan. Később tehát, ha esetleg ismét önállósulni akar a párt, nem lesz rá ereje, hiszen a választók fejében már nem LMP lesz, hanem az Együtt 2014 egyik platformja. Amennyiben az LMP – vagy egy része – önálló marad, nagy hangsúlyt kell fektetnie arra, hogy a Bajnai vezette tömörüléssel kapcsolatban is láthatóvá váljon a választók számára, miért speciális, mi teszi különlegessé, olyanná, amiért nem másra, hanem rájuk, az LMP-re érdemes szavazni.
Az MSZP-n belül az együttműködés fő ellenérdekeltje Mesterházy Attila, aki az elmúlt, bő két év során meglehetősen ambiciózussá vált. A legfontosabb kérdés, hogy milyen erőssé vált ez idő alatt, ki, kik, milyen erőt képviselő szereplők állnak mellette és mögötte, illetve az, hogy ellenfelei – például Botka László – milyen pozícióval rendelkeznek párton belül. A kérdés természetesen költői, ember legyen a talpán, aki pontosan átlátja a platformok által barázdált, „nagyöregekkel” teli MSZP-t. Amennyiben Botkáék nyerik a kötélhúzást, azt lesz érdemes megfigyelni, hogy mennyire tudja az MSZP dominálni az egyesülő baloldalt, mennyire lesz képes megőrizni a baloldali pártok körében az utóbbi időben ismét egyértelművé váló dominanciáját.
Mit tesz a Fidesz?
A kormányzó erők október 23. után eleinte nem foglalkoztak az Együtt 2014-gyel, hiszen nem volt érdekük, hogy ők maguk is az új formációt „reklámozzák”. Lassacskán azonban előkerül a hatlövetű: Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője nyilatkozatában hosszasan sorolta a „múlt erőinek” egykori népszerűtlen intézkedéseit. A támadásokban a nyilatkozat mindkét eleme fontossá válhat. Egyrészt, a kormánypárti politikusok várhatóan hangsúlyt fektetnek majd az „újra együttre”: „a baloldalon nincsenek új szereplők, ÚJRA EGYÜTT a régiek: Gyurcsány, Bajnai, Kuncze és a régi tettestársak” (GFG blog – Minden kiderült). Szinte biztos, hogy fel fogják hívni a figyelmet arra, hogy ezek a szereplők ott állnak az Együtt 2014 mellett, akkor is, ha az új tömörülés Gyurcsányt és Kunczét nem fogja az első sorokba állítani. Másrészt, előkerülnek olyan elemek is, mint „az emberek egyhavi fizetésének, a nyugdíjasok egyhavi nyugdíjának elvétele”, stb., illetve Bajnai Gordon 2009 előtti tevékenysége, amelyről a másik oldal természetesen nem igazán beszél.