Hogyan lesz kormányképes alternatíva az LMP? Hogyan lehet elkergetni a Fideszt? Hogyan lehet véget vetni Orbán Viktor dilettáns kormányzásának? Hogyan lehet gátat szabni az oligarcháknak? Ki fog megálljt parancsolni a féktelen populizmusnak? Melyik politikai erő fogja újjáépíteni a köztársaságot? És még egyszer: hogyan lesz az LMP kormányképes alternatíva? – ezekkel a kérdésekkel harangozta be az Óbudán megszervezett lakossági fórumát az LMP, ahol elviekben a párt két országgyűlési képviselője, pontosabban Schiffer András és Szabó Tímea feladata lett volna, hogy ezekre a kérdésekre választ adjon. Hogy ezek közül hány kérdésre kaptunk választ? Csak egyre.
A kellemes kis óbudai kertvendéglő nem annyira kellemes emeleti termében uralkodó „forró hangulat” inkább volt köszönhető a végre nyáriasra fordult idő és a rossz szellőzés kombinációjának, semmint a jelenlévő fiatalok lelkéből áradó tüzes habitusnak, mivel fiatalok csak négyen voltunk. Nem baj, nem csak a 20 éveseké a világ, minden korosztály szeretett volna választ kapni a kérdéseire.
A két képviselő vitaindító monológjában a harmadik utas ökopolitika népszerűsítésétől kezdve egészen az oligarchákig minden jelentős napi politikai kérdést érintett, ami nem is meglepő egy lakossági fórumon. Az én érdeklődésemet azonban – a később elhangzott gondolatok tükrében – mégis inkább Schiffer András egyik magvas, és tegyük hozzá, rendkívül helytálló politikatudományi megjegyzése keltette fel. Ezen elmélet szerint egy politikai párt elsődleges célja a kormányzati pozícióba kerülés kell hogy legyen, ellenkező esetben a párt működése felesleges, az LMP pedig képes lehet arra, hogy a 2014-es választások alkalmával, egyetlen jelenlegi parlamenti párttal sem együttműködve, mégis kormányzati pozícióba kerüljön. Ennyi, pont. Ezt így fogadjuk el, mert a képviselő úr magyarázatot már nem csatolt a gondolatmenetéhez.
A vitaindító monológok után a jelenlévő nyugdíjas urakkal és hölgyekkel felvéve a kézemelgetési versenyt, próbáltam feltenni a lelkem mélyén megfogalmazódott kérdéseimet, azonban az idősebb korosztály a kérdések bedobálásában valahogy folyamatosan gyorsabbnak bizonyult nálam, generációs szakadék ide, generációs szakadék oda. Ennek következtében hallgatói kritikáknak lehettünk fültanúi a 2010-es választásokkal kapcsolatban, az LMP aktivistáinak távolmaradása miatt, az LMP által használt, nehezen befogadható retorika miatt, valamint meghallgattuk Schiffer véleményét az IMF tárgyalásokkal kapcsolatban is. Aztán végre eljött az én időm.
Schiffer az egyik kérdésre adott válaszában megemlítette, hogy az LMP egy „tudati forradalom” lefolyására vár, amely forradalom majd az elkövetkező két évben az LMP oldalára fogja állítani a szavazókat, mert az emberek majd saját maguktól rájönnek, hogy az LMP az egyetlen valós alternatíva, nekem azonban aggályaim merültek fel ezzel kapcsolatban. Kérdésemben azt szerettem volna megtudni, hogy vajon egy jelenleg balközép, városias, értelmiségi, liberális, az örökös ellenzéki párt szerepébe szépen-lassan teljesen belenövő politikai párt számára mennyire tűnik járható útnak az, hogy a Fideszből kiábrándult, a politikai spektrum centrumába tartozó szavazók „beszippantása” érdekében egy kicsit populistább politikai irányt véve, de megtegye azt, amit a Jobbik az EU-s zászló elégetésével végleg elszalasztott, vagyis reális alternatívájává váljék a Fidesznek? Szerintem ugyanis egy pártnak a kormányzati pozícióba kerülés mellett a rá leadott szavazatok maximalizálására is törekednie kell, egy ennyire kiélezett politikai szituációban pedig nem engedheti meg magának, hogy kényelmesen, egy fa alatt ücsörögve inverz-Buddha politikát folytasson, vagyis saját szerepének újragondolása helyett az emberekben majd talán valamikor lezajló „tudati forradalomra” alapozza a 2014-es választási szereplését.
A kérdésemre kapott válaszban a „tudati forradalom” kifejezéssel barátkozhattam tovább, majd a volt frakcióvezető egy általánosításokkal telitűzdelt kampánykivonatot zúdított rám, amelyben többek között elhangzottak olyan nagyszerű gondolatok is, miszerint „ha lenne is kidolgozott nyerő stratégiánk 2014-re, akkor sem mondhatnám meg”. Ennek fényében nyilvánvalóvá vált, hogy egyrészt a meghívott vendégek a fórum által felvetett kérdésekre se nem tudtak, se nem akartak konkrét válaszokat adni, másrészt egy kérdésre azért, ha közvetve is, de mégis sikerült választ adni. Hogyan lesz kormányképes alternatíva az LMP-ből 2014-re? Sehogy.