A hatalmi ágak szétválasztása a hatalommal való visszaélés és a zsarnokság, az önkényuralom gátja –lehet. Nem hogy a törvényhozói és a végrehajtó hatalom jár kéz a kézben, de a kormányzati célkitűzések mára már a bírói-igazságszolgáltatási ágat is bedarálhatják.
A törvényhozói és a végrehajtói hatalom kéz a kézben járása a kontinentális parlamentáris demokráciák kialakulásának kezdetén elkezdődött már. A mindenkori kormány maximális kontroll alatt tartja, és uralma alá hajtja a Parlamentet – főleg ha ott kétharmadnyian vannak a kormánypártok. A Parlament – a demokrácia és a III. Magyar Köztársaság jelképe – szavazógéppé silányítása egyértelmű, de ez egy húsz éves folyamat eredménye.
A kormány pedig – hiába a nyolc csúcsminisztérium – az egyszemélyi hatalomgyakorlás színtere lett. Nem hiába javasolja a „sárkány ellen sárkányfüvet” Gréczy.
A montesquieu-i hatalmi ágak kétharmadát tehát már egyesítve vette át a Nemzeti Együttműködés Rendszere, a harmadikat pedig most tervezi maga alá gyűrni. A (látszat-)demokráciának is vége lesz, ha győz az úthenger. Ez több mint ballib összeesküvés-elmélet. A bírák önkényes nyugdíjazása jobboldali bér-bírák előtt nyithatják meg az utat; az oly’ sikeres elszámoltatás és annak kormánybiztosa karöltve a Polt Péter vezette ügyészséggel pedig olyan presszió alá helyezik a bíróságokat és bírákat, hogy kezd „felejtőssé” válni a független bíróság és bíráskodás eszménye.
A nyugdíjba küldötteken és a bér-bírákon kívül a harmadik bírói alkat két út közül választhat majd: elvei és hivatala feladása mellett beáll a bér-bírák sorába, vagy gyomorideggel veszi fel a bírói palástot és lép fel a pódiumra minden egyes alkalommal. És várja a koholt vádak egyikét egy-egy olyan ügy után, ahol nem tetsző ítéletet hozott. A nem tetszőt pedig olyan jogászvégzettségűek fogják eldönteni, akik szintén tanultak Montesquieu-ről.
A legproblémásabb pont a közigazgatási perek jövőbeni alakulása lehet. Melyik bíró mer majd az állam vagy annak egyik intézménye/szerve ellen ítélkezni? Kevés. Aki mégis, az szembetalálja magát a Gadó Gábor ügyvéd által felvázolt képpel, miszerint: „egzisztenciális súlyú elégtételt” vehet majd a kormányzat.
Sokszor vázoltam már fel lehetséges jövőképként Aldous Huxley Szép új világát. Montesquieu már halott, Huxley is. Montesquieu elve haldoklóban, Huxley regényének víziója megvalósulóban.