Amikor a tegnapi nap folyamán az ismerőseim sorra osztották meg a közösségi oldalakon a TÁRKI felmérését, elkeseredtem és önkéntelenül is eszembe ötlött a Geszti Péter-féle Magyarország dalszövege, annak az a sora, hogy „Legyél a holnapban rejlő bizonyosság!”.
Tény és való, Magyarország már nem a „holnapban rejlő bizonyosság”. Sokkal kevesebb annál – legalábbis a TÁRKI kutatásából ez derült ki. Úgy tűnik, mindenki menekül a süllyedő hajóról. A felmérés szerint a 30 év alattiak 48%-a tervezi, hogy külföldre vándorol, és ott próbál szerencsét. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy ők meg is valósítják ezt az elképzelésüket, de az szinte biztos, hogy akik kivándorolnak és az ott elvégzett egyetem/főiskola után kapnak egy elfogadható munkaajánlatot, azok nem jönnek vissza. Miért? Azért, mert itthon még arra is egyre kevesebb esély van, hogy a felsőoktatásba bekerüljenek, nemhogy még munkát is találjanak, miután súlyos összegekért abszolválták a 3 vagy a szerencsésebbek (értsd: tehetősebbek) 5 évet.
Amennyiben a fiatal, nevezzük Karesznak, külföldre jelentkezik, hogy felsőfokú tanulmányait elkezdje, lehet, hogy több pénzt kell befektetnie, de az valószínűleg meg is térül. Elsajátítja vagy megerősíti nyelvtudását és kap egy biztos munkahelyet. Persze ez kicsit túl optimistán hangzik így elsőre, nyílván teperni kell külföldön is, de ugyan hol nem? Kint tanulni és élni drágább, nehezebb is, ha nem teper az ember, vagy nem dolgozik keményen. Itthon a probléma ott kezdődik, hogy Karesz bármennyire teperhet, akkor sem biztos, hogy kap munkát, hogy lesz miből élnie, hogy lesz hol aludnia. Karesz itthon valószínűleg gyarapítaná a munkanélküli értelmiségiek egyre szélesedő csoportját. Kint pedig lehet, hogy végül pincérként fog dolgozni, de még mindig többet fog keresni, és ha jól gazdálkodik talán jobban is fog élni, mint itthoni honfitársai.
Rá kellett jönnöm, hogy én is egy vagyok azon fiatalok között, akik sajnálatos módon úgy látják, hogy kint, valahol a nagyvilágban rejlik az a bizonyosság, amit mindenki keres. Ezzel egyáltalán nem azt mondom, hogy külföldön könnyebb. Mert nem könnyebb. De talán jobban megéri…